ساعات کار : شنبه تا جمعه - 09:00-23:00

 

09224142577

021-36624492

insta:Sportfix_group
 

تهران، بلوار امام رضا(ع)، مجتمع تجاری خانواده

اسپورت فیکس

آشنایی با قطعات تردمیل

 

کنسول تردمیل

این قسمت در واقع مغز تردمیل میباشد .یعنی تمامی فرامین حرکت و دور موتور از این قسمت انجام میشود . دکمه هایی مانند دستور حرکت . ایستادن و یا برنامه ورزشی از اینجا میباشد اگر این قسمت خراب شود تردمیل قادر به حرکت نمیباشد در ضمن تمامی ارور های تردمیل در این قسمت نوشته میشود و انجام میشود
در داخل این کنسول ها آی سی پردازشگر نصب شده که دارای برنامه هایی در خود میباشد که به فریمور دستگاه معروف است اگر این آی سی بسوزد و یاحافظه اش پاک شود سخت قابل تعمیر است.

 

آهنربای تردمیل(کلید امنیت تردمیل)

 

آهنربای تردمیل در واقع محافظ ما میباشد به صورت که یک طرف آن دارای گیره و طرف دیگر آن یک آهنربا وجود دارد که آهنربا را به جای خو روی کنسول متصل میکنیم یک سنسور مگنتی زیر آهنربای تردمیل است که با اتصال آن تردمیل آماده حرکت میشود و شما مجاز هستید دکمه استارت را فشار دهید. طرف دیگر که گیره دارد را به لباس خود وصل میکنید اگر به هر دلیلی تعادل خود را در حین راه رفتن و یا دویدن بر روی تردمیل از دست دادید آهنربای تردمیل از جای خود کنده شده و تردمیل بلا فاصله از حرکت می ایستد.اگر این طناب گم شود شما میتوانید با گذاشتن یک آهنربا،  تردمیل را استفاده کنید اما اصلا اصولی نمیباشد و توصیه میشود که آهنربای تردمیل را تهیه فرمایید.

برد اینورتر

 

این قسمت در واقع قسمت ولتاژ رسان و یا هما اینورتر است . موتور تردمیل و موتور شیب برق خود را از این قطعه تغذیه میکنند .خرابی این قطعه بسیار شایع است اگر این قطعه خراب شود فرمان از بالا به پایین میرسد اما موتور حرکت نمیکند . استفاده نادرست از تردمیل و یا وزن بیش از اندازه باعث خرابی این قطعه میشود.

 

 

 

موتور تردمیل

 

موتور تردمیل های خانگی معمولا از نوع  DCمیباشد که در تردمیل ها به کار میروند موتورها این نوع موتورها دارای جاروبک هستند که ممکن است بعد از چند سال استفاده ذغال آنها تمام شود اگر این ذغال ها تمام شوند موتور از کار باز می ایستد این نوع موتورها نسبت به وزن بالا ضعیف بوده و دچار سوختگی سیم پیچ میشوند.

 

 

 

موتور از نوع AC معمولا در تردمیل های باشگاهی با وزن بالا حدود 250 کیلو استفاده میشود معمولا این تردمیل ها مصارف باشگاهی دارند و قیمت این نوع تردمیل ها از تردمیل های خانگی بالا تر است برای راه اندازی این نوع موتورها از سروو درایو استفاده میشود که در ادامه به آن اشاره میکنیم.

 

 

 

سروو دارایو

این دستگاه ها برای راه اندازی موتورها سه فاز AC میباشد و ست کردن آن با برد بالا حتما نیاز به تخصص در مورد این دستگاه ها میباشد این درایو عمل چرخش موتور را از بالا گرفته و به موتور انتقال میدهد و باید با موتور ست شود . در صورت خرابی موتور از حرکت می ایستد

موتور شیب (جک شیب) تردمیل

 

جک شیب تردمیل ها برای بالا بردن سطح تردمیل استفاده میشود موتور این جک ها معمولا از موتور acمیباشند و یک پیچ به زیر انها متصل است که وقتی میچرخد سطح را شیب دار میکند در صورت خرابی معمولا با ارور هایE6ویاE7مواجه میشویم بهتر است قبل از بروز مشکل انرا سرویسش کنیم و بهتر است با استفاده از گریس آنرا روان کنیم تا فشار به موتور وارد نشود.

 

 

 

تسمه موتور تردمیل

تسمه موتور برای انتقال نیرو از موتور به قلتک ها میباشد این تسمه به مرور زمان ممکن است پوسیده ویا پاره شود که باید آرا تعویض کرد اگر لاستیکهای این تسمه به شیار جا بماند تردمیل در حال حرکت صدای کوبیدن میدهد و باید لاستیک های مانده را خارج کرد . این تسمه باید به هنگام ریگلاژ سفت و یا شل نباشد . و به هیچ عنوان نباید روغن کاری شود چون ممکن است بکس و باد کند

 

 

 

تسمه تردمیل

 

تسمه تردمیل در اصل مهمترین قسمت یک تردمیل است . جنس تسمه خیلی مهم است که تردمیل عملکرد مطلوبی داشته باشد. تسمه تردمیل به مرور زمان خاصیت خودرا از دست میدهد و به سختی میتوان آن را استفاده کرد . در این صورت معمولا تسمه تردمیل ریگلاژ خود را از دست داده و سر جای خود قرار نمیگیرد . در این صورت باید تسمه تردمیل عوض شود.

 

 

 

تخته تردمیل

 

تخته تردمیل همان تخته ای است که تسمه دور آن قرار دارد. این قطعه به مرور زمان ممکن است فرسوده و خراب گردد که در این موارد به تعمیر تردمیل و تعویض آن نیاز پیدا خواهیم کرد. قطر تخته ها مختلف است ولی به طور معمول قطر 25 میل استفاده می شود.

 

 

 

شاسی تردمیل

 

شاسی اسکلت اصلی تردمیل است که تمامی قطعات و اجزاء بر روی آن قرار دارد و جنس و آلیاژ ان بسیار مهم می باشد.

غلتک تردمیل

 

تردمیل دارای دو غلتک می باشد که تسمه اصلی دور آن دو غلتک قرار گرفته است. غلتک جلویی در زیر پوشش جلوی تردمیل بوده و قابل مشاهده نمی باشد، ولی غلتک عقبی در انتهای تردمیل بوده و در مواقعی که تسمه اصلی تردمیل شل می شود به وسیله پیچهای موجود در پشت غلتک عقبی تنظیم نمایید.